Bilgilendirme

Doğal Cilt ve Makyaj Temizleyicileri Yapmak

Kimyasallara maruz kalarak yaptığınız makyajı temizlerken daha fazla kimyasala maruz kalmayın! Gün içerisinde makyaj ile yüzünüzün ve cildinizin hava almasını engellemenizin yanı sıra makyaj malzemelerinin içerdiği kimyasallar cildinize zarar vermekte. Günlük makyaj bile gözeneklerinizin tıkanmasına sebep olabiliyor. Tıkanmış gözenekler ise sivilce ve siyah noktalar ile yüzünüze geri dönüyor. Bu yüzden makyaj temizliği günlük makyajda bile önemli, özel günler için yaptığımız makyajları ise hiç söylemiyorum! Aşağıda vereceğimiz tarifleri kullanarak daha sağlıklı bir şekilde makyajınızı temizleyebilirsiniz.

1.Makyaj temizledikten sonra mis gibi kokmanıza yarayan Hindistan Cevizi Yağı!

Son yıllarda popülerlik kazanan Hindistan cevizi yağının oldukça geniş kullanım alanı mevcut. Bunlardan bir tanesi de makyaj temizliği. Aktarlardan oldukça ucuza alabileceğiniz Hindistan cevizi yağına yine aktarlardan elde edebileceğiniz doğal etil alkol katarak uzun süreli kullanım için makyaj temizleme solüsyonu elde edebilirsiniz. Kullanımınıza göre kısa tarifi ise 1 birim Hindistan cevizi yağına ½ birim etil alkol katmak. Cildinizi temizlerken beslemek gibisi yok!

2.Limon ve badem yağı mucizesi!

Gözeneklerinizin sıkılaşmasını sağlamanın yanı sıra badem yağındaki e vitamini sayesinde cildinizi de besleyebileceksiniz. Ağır ve günlük makyaj temizliğinde kullanabileceğiniz bu karışımı hazırlamak için yarım su bardağı limon suyuna 2 tatlı kaşığı badem yağı ekleyebilirsiniz. İyice karıştırdıktan sonra doğal makyaj temizleyiciniz kullanıma hazır. Ancak badem yağının kıl köklerini beslediğini unutmayın. Bu yüzden makyajınızı temizledikten sonra ılık su ile yüzünüzü yıkamanız gerekmekte.

3.Ortaya karışık makyaj temizleyici solüsyon

1 salatalığı rende yardımı ile iyice ezin. Üzerine 1 tatlı kaşığı kadar bal ekleyin, bir çay bardağı süt ve 5 damla lavanta yağını karıştırın. Gayet doğal ve besleyici bu solüsyon ile günlük ve özel günleriniz için yaptığınız makyajı temizleyebilirsiniz. Cildinizin beslenmesi ise bu solüsyonun bonusu!

4.Aloevera her yerde!

Saç ve yüz maskelerinden tutun yaralanmalarda bile kullanabildiğimiz aloevera, makyaj temizliğinde de kullanabileceğimiz doğal ürünlerden bir tanesidir. 2 çorba kaşığı aloevera jeli ile beraber 1 çorba kaşığı badem yağı, 1 çorba kaşığı Hindistan cevizi yağı ve 1 çorba kaşığı sütü iyice karıştırın. Bu karışımı günlük makyajınızı temizlemek için kullanabilirsiniz.

5.Gül gibi temizlik!

Yarım salatalığı rende yardımı ile ezdikten sonra üzerine 5 çorba kaşığı doğal %100 gül suyunu ekleyin. İyice karıştırdıktan sonra salatalık sayesinde hafif jelimsi bir solüsyon elde edeceksiniz. Cildinizi beslediği gibi mis gibi kokan bir temizliği de beraberinde getireceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir