Bilgilendirme

Lipoma Nedir, Lipom Tedavisine İlişkin 4 Doğal Çözüm

Vücudunuzun herhangi bir yerinde sert ve dokunulduğunda kolayca hareket eden bir kitle var ise lipoma (yağ bezesi) olma ihtimali vardır. Oldukça yaygın olan lipom, çok kişide görülebilmektedir. Genel olarak vücudun bir yerinde meydana gelse de, bazı insanların birkaç bölgesinde oluşabilmektedir. 

Lipoma Nedir ?

Lipoma nedir ? Lipoma, yüksek miktardaki yağ hücresinin gelişerek cilt altında iyi huylu olarak yağ dokusu oluşturmasıdır. Bir yerde yağ hücreleri var ise orada lipom meydana gelme ihtimali çok yüksektir. Çoğunlukla boyun, omuz, sırt, dirsek ve karın bölgesinde ortaya çıkan lipomalar, yumuşak ve yuvarlak yapıya sahiptirler, dokunulduğunda kolay hareket ederler. 

Lipom kanser hücresi değil ve genel olarak zararsızdır. Ancak büyümesini engellemek için takip edilmesi gerekir. Bazen ağrılı olabilir ancak çoğunlukla acı vermez. Eğer sinirlere yakın bir yerde ortaya çıkmış ise bir miktar acı vermesi muhtemeldir. Sizi rahatsız edecek kadar ağrılı ve büyüme gösteriyor ise bir doktora başvurmanızda yarar vardır 

Lipomları vücuttan yok etmek için her zaman cerrahi müdahale gerekmez, etkilerinin azalması ya da ortaya çıkmalarının önlenmesi için doğal yöntemleri de mevcuttur.

Lipoma Belirtileri Nelerdir? 

Vücudunuzda lipoma benzer dokular görüyor iseniz şu gibi belirtilere dikkat etmelisiniz: 

  • Derinin hemen altında ve boyun, omuz, sırt, dirsek ve karın bölgelerinde oluşur.
  • Yumuşak ve kolay hareket eden bir yapısı vardır. 
  • Ortalama boyutu 5 cm’den azdır. (Bazı zamanlarda daha büyük de olabilir)
  • Dokunulduğunda hafif bir acı verir. (Bazen acı vermeyebilir)
  • Renksizdir. 

Yukarıda yazılı özelliklerden birden fazlası vücudunuzda bulunan kitlede mevcut ise muhtemelen lipoma, yani yağ bezesidir. Eğer bu belirtilerin oranı artıyor ve daha ağrılı bir hal alıyor ise cerrahi müdahale gerekebilir.  

Lipoma Neden Oluşur?

Lipomanın neden oluştuğu konusunda tam olarak tıbbi bir saptama yapılamamıştır. Fakat bazı çalışmalar fiziksel travmaların, genetik durumların, aşırı alkol tüketimin lipomalara neden olabileceği yönünde sonuçlar ortaya çıkarmıştır. 

Her yaşta görülse de genellikle 40-60’lı yaşlardan sonra oluşma ihtimalleri daha fazladır ve kadınlarda daha yüksek oranda görülmektedir. 

Doktor muayenesi ile kolaylıkla kesin teşhis konulabilir ve gerekli görülmesi halinde lokal anestezi ile tedavisi sağlanabilir.  

Lipomanın Doğal Çözümleri 

Doğal yollar ile lipomaları tamamen yok etmek mümkün olmasa da lipoma oluşumu engellemek ya da miktarını azaltmak için bazı durumlara dikkat edebilir ve uygulayabilirsiniz. 

1. Fazla Kilolardan Kurtulmak

Lipomlar az önce belirtildiği üzere genel olarak 40-60’lı yaşlardaki obeziteye yatkın insanlarda ortaya çıkmaktadır. Eğer vücudunuzun belli bölümlerinde lipomlar görmek istemiyorsanız özellikle yağ tüketimini sınırlandırarak uygulayacağınız iyi bir diyet programı ile kilo vermeye başlamalısınız. 

2. Elma Sirkesi

Elma sirkesi, içerdiği asetik asit sayesinde vücutta yağ birikmesini önler. Aynı zamanda metabolizma hızını arttırır. Metabolizma hızının artması yağ yakım sürecini de hızlandırmak anlamına gelmektedir. Her gün elma sirkesi takviyesi ile (zencefil ve bal ile karıştırabilirsiniz) hem daha sağlıklı olabilir hem de yağ bezelerinin ortaya çıkmasını engelleyebilirsiniz. 

3. Sağlıksız Yağları Kullanmamak

Yağ bezeleri, adları üstünde yağ hücrelerinin birikmesinden oluştukları için doymuş yağ ve trans yağ gibi son derece sağlıksız yağların tüketilmesi lipoma oluşumunu hızlandırır. Doğrudan kilo almaya yol açan sağlıksız yağlar yerine az miktarlarda olmak üzere zeytin yağı, avokado yağı ya da Hindistan cevizi yağı tüketebilirsiniz.  

4. Omega 3 Zengini Besinler Tüketmek

Sağlıklı olmanın temel koşullarından biri yararlı besin maddelerini vücuda kazandırmaktır. Bu besin maddelerinden en önemlilerinden biri omega 3 yağ asididir. Antienflamatuar etkisi bulunan omega 3 yağ asidi, lipoma doğal tedavi sürecinde etkin olarak kullanılmaktadır.  

Omega 3 özellikle yağlı balıklarda bulunur, ayrıca ceviz, keten ve chia tohumu gibi besinlerde de yeterli miktarlarda bulunmaktadır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir