Beslenme

Matcha Çayı Nedir ? Matcha Çayı Faydaları Nedir ?

Matcha Çayı

Güçlü bir A vitamini ve demir kaynağı olan matcha çayı; diğer tüm yeşil, beyaz ve siyah çaylar ile aynı bitkiden gelmektedir. Tarihi 600’lü yıllara, Çin’de Tang Hanedanlığı’na kadar uzanan bu çay, 1100’lü yıllara gelindiğinde okyanusları aşarak diğer ülkelere de yayılmaya başladı. 1500’lü yıllara gelindiğinde ise, Japon çay törenlerinin vazgeçilmez bir parçası oldu. Yeşil çayın, dünyanın en sağlıklı içeceklerden biri olduğunu biliyoruz. Peki, ya matcha çayı?

Matcha Çayı Nedir?

Zümrüt yeşili renkte, parlak ve ince öğütülmüş bir toz formunda olan matcha çayının yaprakları, yüksek kaliteli ve gölgede yetişen çay yapraklarıdır. Ayrıca; A, B, C, E ve K vitaminleri açısından da zengindir. Bununla birlikte; selenyum, çinko, magnezyum ve bakır gibi mineralleri de içermektedir. Yüksek miktarda lif içeriği ile de oldukça faydalı olan matcha çayı, normal yeşil çaydan çok daha fazla antioksidan içermektedir.

Matcha Çayı Faydaları

İçerdiği antioksidanlar ile kanser önleyici ve zihinsel netlik gibi faydaları bulunan matcha çayı, ayrıca vücutta detoks etkisi yaratmak ve bağışıklığı güçlendirmek gibi etkilere de sahiptir. Ek olarak, içerdiği polifenoller ile rahatlamayı sağlar ve tip-2 diyabet gibi pek çok hastalığın tedavisine de katkıda bulunur. Ayrıca, kalp sağlığını korumaya yardımcı olur ve iyi bir enerji arttırıcıdır.

-Vücudu Sakinleştirir: Vücut üzerinde sakinleştirici bir etki sağlamak için harikadır. İçerdiği maddeler ile ruh halini iyileştirici, rahatlamayı teşvik edici ve zihni rahatlatıcı etkilere sahiptir.

-Vücutta Detoks Etkisi Yaratır: İçerdiği klorofil ile vücut için çok iyi bir detoks etkisine sahiptir. Klorofil, ayrıca vücuttaki toksik maddelerin atılmasına da yardımcı olur.

-Kanserle Mücadelede İyi Bir Yardımcıdır: Matcha çayı ile ilgili yapılan çalışmalar, içerdiği maddeler ile bazı kanser türlerine karşı savaştığı ve kanserli olabilecek hücrelerin artmasını önlediğini göstermektedir.

-Enerji Seviyelerini Yükseltir: Sağlıklı bir kafein kaynağı olan matcha, enerji seviyesini olumsuz bir etki olmadan korumakta ve arttırmaktadır.

-Göz Sağlığına Faydalıdır: Matcha çayının düzenli tüketimi, kataraktların neden olduğu körlüğü önlemeye yardımcıdır. Aynı zamanda, görüş kalitesini arttırır ve bazı göz bozukluklarında faydalıdır.

-Enfeksiyonlara Karşı Korur: Çeşitli bakteriler ve enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcıdır.

Böbrek Hasarlarını Önler: Yapılan çalışmalar, matcha çayının böbrek ve karaciğer hasarlarını önlemeye yardımcı olduğunu göstermiştir.

-Şeker Hastalığı ile Mücadele Eder: Özellikle tip-2 diyabet hastaları için faydalıdır. Matcha çay, kan şekeri seviyelerini dengede tutar ve diyabeti olan kişilerde kolesterol ve kan şekeri seviyelerinin azalmasına yardımcı olur.

Matcha Çayı Zararları Var Mı?

Matcha çayı, çok faydalı bir içecek olsa da, her şeyde olduğu gibi onun da fazlası zararlıdır. Doğru miktarlarda tüketildiğinde genellikle güvenli kabul edilse de, kafein içeriği yüksek olduğundan;

  • Uykusuzluk,
  • Sinirlilik,
  • Baş ağrısı
  • Mide ekşimesi
  • İshal gibi yan etkileri de görülebilir.

Matcha Çayı Nasıl Hazırlanır?

Matcha çayı, hazırlaması oldukça kolay bir çaydır. Doğru bir şekilde hazırladığınızdan emin olmak için, aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

  • Yarım çay kaşığı matcha tozunu bir kasenin içerisine alın.
  • Ardından kaynamış ve 80 dereceye getirilmiş suyu içerisine ilave edin.
  • Matcha çayı hazırlanırken, suyun kaynamaya devam etmiyor olması önemlidir.
  • Daha sonra, köpüklü bir tabaka oluşuncaya kadar, yaklaşık 2-3 dakika kadar çırpın.

Artık, çayınızı bardaklara servis edebilir ve matcha çayının hem lezzetinin hem de dinlendirici ve sakinleştirici etkisinin tadını çıkarabilirsiniz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir