Bilgilendirme

Soğuk Havada Dişlerimiz Neden Sızlar ?

Dişlerimizin içinde damar ve sinirlerin bulunduğu bir boşluk vardır ve bu boşluk aynı kemiklerdeki gibidir. Tam ortasında ilik dediğimiz yumuşak dokunun bulunduğu bölüm dişlerde de aynıdır. İliğin yani sinir ve damarların üzerinde yer aldığı boşluğun etrafında ise daha delikli kemik dokusu vardır.

Bu tabaka dişlerde dentin olarak adlandırılır. Delikli kemik bölümünü de çok sert bir tabaka kaplar. Bu, dişlerin en üst kısmında bulunan tabaka organizmasının en sert bölümü olan mayın tabakasıdır. Ve bu mayın tabakası dişimizi dış etkilerden koruyan kalkan görevini üstlenir. Diş minesinde ve mayın tabakası denilen bölgede bir hasar oluştuğunda, dişlerimizde soğuğa karşı hissedilir bir hassasiyet oluşmaktadır.

Dişin mikroorganizmalar tarafından istilası sonucunda diş çürümeye başlar. Bunun sonucunda da dış tabakadaki minede dökülmeler görülür ve dişin daha hassas bölümü olan dentin hassaslaşır, bunun sonucunda da dişlerimiz soğuk havada sızlamaya başlar. Mayın tabakası denilen bölümde de çatlaklık olduğunda, soğuğa karşı fark edilir bir hassasiyet oluşur. Bu çatlaklar bir travma nedeni ile ortaya çıkabilir, ya da diş gıcırdatma, sıkma alışkanlıkları sonucunda da oluşabilir. Aynı zamanda diş gıcırdatma, sıkma sonucunda, dişlerin çiğneme tarafındaki mayın tabakalarında da kayıplar olabilir. Seyrelen mayın tabakası, hatta yer yer yok olan tabaka; soğuğa karşı hassasiyetimizi arttıracaktır. Diş temizliğini günlük olarak yapmamak ve asitli içeceklerin sıkça tüketilmesi de mayın tabakası denilen bölgeyi zayıflatmaktadır.

Uzmanlar, dişlerin soğuğa karşı daha dayanıklı olabilmesi için, öncelikle dişlerin düzenli olarak fırçalanmasını, bununla birlikte, diş tabakası ve minesini zayıflatan yiyecek ve içeceklerin mümkün olduğunca az tüketilmesi gerektiği konusunda uyarıyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir