Bilgilendirme

Suyun Sağlık Açısından Faydaları Nelerdir ?

Yaşamak için suya ihtiyacımız olduğu kesin. Ancak gerçekte su bize ve sağlığımıza ne kadar fayda sağlıyor? İnsan vücudunun yaklaşık yüzde 60’ı sudan oluşuyor. Su organlarda, hücrelerde ve dokularda dolaşarak vücudun ısısını ayarlıyor ve bazı vücut fonksiyonlarının yerine getirilmesini sağlıyor. Nefes alma, terleme ve sindirim yoluyla gün içerisinde su kaybı yaşıyoruz.

Bu nedenle rehidrasyon yaparak kaybettiğimiz suyu geri kazanmamız gerekiyor. Gün içerisinde ihtiyaç duyduğumuz su miktarı yaşadığımız iklime, fiziksel faaliyetlerimize ve hastalıklarımıza göre değişiklik gösterebiliyor.

Su Dokuları, Omuriliği ve Eklemleri Korur

Su içmek susuzluğunuzu gidermekten ve vücut ısınızı ayarlamaktan çok fazlası demektir. Su içtiğiniz vücudunuzdaki dokuları nemlendirerek onlara ihtiyaç duydukları ıslaklığı sağlamış olursunuz. Bununla birlikte içtiğiniz sular kanınıza karışır, beyninize ulaşır ve kemiklerinize işler. Bunların hepsi hassas noktalardır. Tüm bunlara ek olarak su omuriliği korur ve eklemlere ulaşarak onlar için yağlayıcı madde görevini görür.

Su Vücudunuzdaki Atıkları Dışarı Çıkarır

Yeterli miktarda su almanız durumunda vücudunuz terleme veya tuvalete çıkma gibi yollarla vücuttaki atıkları dışarı çıkarmanız konusunda size yardımcı olur. Su aynı zamanda dışkıları yumuşatma konusunda etkili olduğu için kabız olmanızı engeller ve yediğiniz yemeklerin bağırsak borularında hareket etmelerine olanak tanır. Tüm bunlara rağmen su alımını yükselttiğiniz zaman kabız probleminin ortadan kaldırılabileceğine yönelik herhangi bir bulgu yoktur.

Su Sindirime Destek Olur

Sindirim aslında bir su olan tükürük ile başlayan bir süreçtir. Tükürükte yer alan enzimler yediğiniz yiyecekleri ve içecekleri parçalayarak sindirimi başlatarak mineral ve diğer besinlerin ayrıştırılmasını sağlar. Sindirim olması gerektiği gibi gerçekleştiği zaman mineral ve besinlerin vücuda daha kolay bir biçimde alınmasını kolaylaştırır. Su aynı zamanda çözülebilir liflerin sindirilmesi konusunda size yardımcı olur. Bu sayede yiyeceklerin bağırsakta daha kolay hareket edebilmesini sağlar ve bağırsak sağlığınızı iyi yönde destekler.

Su Susuz Kalmanızı Engeller

Vücudunuz çeşitli egzersizler veya yüksek sıcaklıktaki terleme durumlarından ötürü su kaybedebilir. Bu durumda kaybedilen suyun geri kazanılması önemlidir. Su tüketimini yükselterek kaybettiğiniz suyu geri kazanabilirsiniz. Hasta olduğunuz zaman yaşayacağınız kusma ve ishal gibi rahatsızlıklar da vücudun su kaybetmesine neden olur. Gittiğiniz doktor mutlaka size bol bol su tüketmeniz gerektiğini tavsiye edecektir. Diğer taraftan hamilelik yaşıyorsanız veya emzirme dönemindeyseniz vücudunuz olağan durumlardan çok daha fazla su tüketecektir. Bu durumda mutlaka doktor kontrolünde olacak şekilde su tüketimini yükseltmeniz gerekmektedir.

Ne Kadar Suya İhtiyacımız Var?

Günlük olarak su ihtiyacına yönelik kesin bir kural yoktur. Genelde insanlar susadıkları zaman su içerek su ihtiyaçlarını karşılamaya çalışırlar. Genel alışkanlık bu şekildedir. Ancak bazen daha fazla su tüketmeniz gerektiğini anlamanız gerekmektedir. Kendi sağlığınız açısından bu son derece önemlidir. Basit bir şekilde, tuvalete çıktığınız zaman idrarınız ne renk bunu kontrol edin. Eğer idrarınız koyu renkteyse bu durumda daha fazla su tüketmelisiniz, eğer idrarınız açık renkteyse zaten yeteri kadar su tüketiyorsunuz demektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir